STOWARZYSZENIE "NAD ¦WIDREM"

+ *

     O NAS :: ¦WIDER :: ZAGRO¯ENIA :: DOKUMENTY :: LINKI :: ¦WIDERART :: AKTUALNO¦CI :: KONTAKT


Wstêp - jak to siê zaczê³o?

Stowarzyszenie "Nad ¦widrem" zawi±za³o siê spontanicznie w sobotê, 24 maja 2008 roku. Impulsem wyzwalaj±cym nasz± aktywno¶æ by³o zagro¿enie przeprowadzeniem drogi ekspresowej S-17 przez nad¶widrzañskie lasy, na wschód od miejscowo¶ci Wólka Ml±dzka, jako tzw. "obwodnica" tej wsi. Ten kuriozalny projekt (zobacz: Zagro¿enia >>) wzburzy³ lokaln± spo³eczno¶æ do tego stopnia, ¿e decyzja o zorganizowaniu siê zapad³a b³yskawicznie, w ci±gu jednego wieczoru. Znaczna czê¶æ - oko³o 100 osób (zobacz: Kontakt >>) - obecnych na zwo³anym przez dwóch otwockich radnych w dziwnym pó³tajnym trybie zebraniu informacyjnym w szkole w Wólce zdecydowa³a o powo³aniu tej organizacji, wybra³a przez aklamacjê swoich przedstawicieli i przyjê³a cele i sposób dzia³ania.

Stowarzyszenie "Nad ¦widrem" jest w trakcie samoorganizacji, trwa procedura rejestracyjna.

Aktywno¶æ obywatelska mieszkañców i mi³o¶ników tego kawa³ka Mazowsza dawa³a o sobie znaæ ju¿ nieraz. Ostatnim du¿ym przedsiêwziêciem tego rodzaju by³a budowa i uroczyste otwarcie k³adki nad ¦widrem.

Aktywno¶æ ta nie mia³a zinstytucjonalizowanej formy a¿ do momentu, kiedy nad t± piêkn± okolic± - lasami rozci±gaj±cymi siê po wschodniej stronie ¦widra w okolicach wsi ¯anêcin, Dziechciniec, Malcanów, Kopki, Lipowo i Wólka Ml±dzka -

zawis³a gro¼ba zniszczenia (>>)


Manifest Stowarzyszenia "Nad ¦widrem"

Stowarzyszenie, które w najbli¿szych dniach uzyskaæ ma osobowo¶æ prawn±, nie wystêpuje przeciwko nikomu, a zw³aszcza przeciwko s±siadom, w tym reprezentuj±cym odmienny punkt widzenia. Bêdziemy starali siê przekonywaæ osoby zg³aszaj±ce alternatywny projekt przebiegu trasy S-17 zwany "Obwodnic± Wólki Ml±dzkiej" oraz w³adze wszystkich szczebli o szkodliwo¶ci tego pomys³u i jego katastrofalnym wp³ywie na ¶rodowisko naturalne i walory krajobrazowe doliny ¦widra, a co za tym idzie na jako¶æ ¿ycia nas wszystkich, naszych dzieci i wnuków. Opowiadamy siê za dotychczas zg³aszanymi wariantami przebiegu trasy Warszawa-Lublin w ¶ladzie starej drogi i mamy mnóstwo argumentów, które dowodz± oczywistej wy¿szo¶ci tego rozwi±zania.

Argumentem takim nie jest chêæ ochrony naszych domów kosztem domów s±siadów! Droga powstaæ musi, kto¶ straci swoj± nieruchomo¶æ, kto¶ inny j± zachowa. Nie dajmy siê podzieliæ - rozmawiajmy o konsekwencjach inwestycji innych ni¿ partykularne interesy. Rozwa¿ajmy:

  • czy ucierpi ¶rodowisko naturalne - zwarty kompleks le¶ny dope³niaj±cy walory rezerwatu "¦wider"

  • czy ucierpi Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu

  • czy ucierpi sam rezerwat "¦wider", je¶li przetnie go dodatkowy most autostradowy

  • czy ucierpi± mieszkaj±ce tu zwierzêta, w tym wiele chronionych - ³osie, bobry, liczne gatunki p³azów, ptaków i owadów

  • czy ucierpi unikalny ekosystem, kiedy przetnie siê szlaki migracyjne zwierz±t

  • czy mieszkañcy Wólki Ml±dzkiej strac± czy zyskaj± na wybudowaniu drogi przez ich miejscowo¶æ, w porównaniu ze stanem obecnym

  • który z wariantów jest bardziej uzasadniony ekonomicznie

  • który z wariantów jest sprawiedliwszy, skoro plany poszerzenia trasy S-17 istniej± od 40 lat i by³y powszechnie znane

  • który z wariantów jest bezpieczniejszy dla mieszkañców.

Nasza odpowied¼ na wszystkie te kwestie jest jednoznaczna i jednoznacznie neguje pomys³ tzw. "Obwodnicy Wólki Ml±dzkiej"!

Jednocze¶nie deklarujemy pe³ne wsparcie dla w³a¶cicieli nieruchomo¶ci, które ucierpi± w skutek przeprowadzenia tej inwestycji tak, aby zminimalizowaæ negatywne oddzia³ywanie drogi na standard ¿ycia mieszkañców, na przyrodê i krajobraz. Jeste¶my zdania, ¿e odszkodowania wyp³acane wyw³aszczanym mieszkañcom powinny byæ wiêcej ni¿ godne i bêdziemy wspólnie pracowaæ, aby tak w³a¶nie siê sta³o.

Jeste¶my pewni, ¿e nasze argumenty bêd± przyjête. Decyzje mog± zapa¶æ tylko po naszej my¶li, bo za nami stoi racja. Nie fundujmy ¦widrowi drugiego casusu Rozpudy!

Bogaci w argumenty jeste¶my pewni wygranej. Dlatego ju¿ teraz my¶limy, jak spo¿ytkowaæ rozbudzon± aktywno¶æ obywatelsk± w przysz³o¶ci. Bêdziemy staraæ siê:

  • rozbudzaæ ¶wiadomo¶æ proekologiczn± mieszkañców i go¶ci naszej okolicy

  • byæ partnerem w³adz samorz±dowych i innych we wszystkich kwestiach dotycz±cych ekologii, ochrony krajobrazu, ochrony zabytków naszej czê¶ci doliny ¦widra

  • dzia³aæ na rzecz integracji mieszkañców

  • prowadziæ dzia³alno¶æ kulturaln± i wspieraæ tak± dzia³alno¶æ prowadzon± przez innych

  • dbaæ o spu¶ciznê kulturow± regionu i propagowaæ j±.

+ *

O NAS :: ¦WIDER :: ZAGRO¯ENIA :: DOKUMENTY :: LINKI :: ¦WIDERART :: AKTUALNO¦CI :: KONTAKT © Fidel